MGF

Forum Mińskiej Gildii Fantastyki


  • Index
  •  » Gry Bitewne
  •  » Warhammer 40,000 - 8 edycja (zasady, pytania, przemyślenia)

#16 2017-08-10 15:48:42

 Norbert

MOD

Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-02-25
Posty: 698
Punktów :   

Re: Warhammer 40,000 - 8 edycja (zasady, pytania, przemyślenia)

Ja poczekam jeszcze z zakupem. Za dużo ostatnio wydałem.


"- No przecież do tego służą reguły, rozumiesz? Żebyś się dobrze zastanowił, zanim je złamiesz."
  Lu-tze

Offline

#17 2017-09-10 17:20:19

 Ogmios

Przechodzień

Skąd: Mińsk Mazowiecki
Zarejestrowany: 2013-03-18
Posty: 1150
Punktów :   

Re: Warhammer 40,000 - 8 edycja (zasady, pytania, przemyślenia)

Wczoraj graliśmy ćwiczebną bitwę niby w 8ed i mam pytania (tłumaczenie PEPERA po przejrzeniu zasad trochę mi wygląda na zaleciałości z 7ed):
1. Załóżmy, że trafiam gwardzistę o W=1 z lascannona, ranię i zadaję k6=6 Damage. Czy pozostałe 5 Dmg przechodzi na innych?
2. Odnośnie szarżowania : mogę, ale nie muszę zrobić Pile in (dostawienie bliżej modeli o 3 cale po szarży w fazie Fight, po wybraniu mojej jednostki do ataku) oraz mogę, ale nie muszę zrobić Consolidation (ruch o 3 cale moimi modelami z jednostki, której ataki rozpatrzyłem bliżej modeli wroga)?
2a. Jeśli wyciąłem wroga, czy mogę zrobić Consolidation?
2b. Czy mogę wtedy zetknąć się z inną wrogą jednostką; czy liczy się to jako szarża/rozpatruje się ataki w tej samej turze (np. obrońcy)/jednostki są związane walką od następnej tury(obrońca w swoim ruchu może tylko Fall Back lub stać); czy jest Overwatch.
3. Jak działają Pistolety w walce wręcz?

I odnośnie ustawiania bitwy (tu to w ogóle był improwizowany multiplayer na 4, to nie będę się czepiał):
3. Na początek losuje/wybiera się traita Warlordowi? (i raczej wybiera, bo czasem dochodzą specyficzne dla frakcji)?
4. Czy jak armie mamy ustawione punktowo (np. 1000), to czy liczy się różnicę w Power (gdzieś mi przemknęło, że są dodatkowe Command Pointy dla słabszego)?
5. Objectives - aby kontrolować nie trzeba stykać się podstawką, a mieć najwięcej modeli w 3 calach odległości?

A propos ostatniego to gracie z Erratami?
***********
Aha, jeszcze czy można strzelać przez swoje jednostki? Bo rozumiem, że inne modele z aktualnie strzelającego squadu nie przeszkadzają, ale jak na linii strzału np. twoich Space marinów jest twój oddział Gwardzistów? Podobnie wrogie jednostki zasłaniają? A jak jest z dużymi modelami np. te mega czołgi Gwardzistów zasłaniają?

Ostatnio edytowany przez Ogmios (2017-09-10 17:25:24)

Offline

#18 2017-09-10 19:31:29

 Norbert

MOD

Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-02-25
Posty: 698
Punktów :   

Re: Warhammer 40,000 - 8 edycja (zasady, pytania, przemyślenia)

1. Załóżmy, że trafiam gwardzistę o W=1 z lascannona, ranię i zadaję k6=6 Damage. Czy pozostałe 5 Dmg przechodzi na innych?

nie. damage z jednego hita idzie w jeden model, nadwyżka przepada. Wyjątek to mortal woundy, one rozchodzą się po oddziale


2. Odnośnie szarżowania : mogę, ale nie muszę zrobić Pile in (dostawienie bliżej modeli o 3 cale po szarży w fazie Fight, po wybraniu mojej jednostki do ataku) oraz mogę, ale nie muszę zrobić Consolidation (ruch o 3 cale moimi modelami z jednostki, której ataki rozpatrzyłem bliżej modeli wroga)?

Nie jest to obowiązkowe

2a. Jeśli wyciąłem wroga, czy mogę zrobić Consolidation?
Tak, możesz.

2b. Czy mogę wtedy zetknąć się z inną wrogą jednostką; czy liczy się to jako szarża/rozpatruje się ataki w tej samej turze (np. obrońcy)/jednostki są związane walką od następnej tury(obrońca w swoim ruchu może tylko Fall Back lub stać); czy jest Overwatch.

Tak. Możesz związać kogoś tak w walce. Nawet modele które nie były związane w tej turze. Nie jest to liczone jako szarża i nie wywołuje efektów szarży, np overwatha.

I ważne model który wykonuje Pile in/ consolidacje jeśli się przemieszcza to ruch musi zakończyć bliżej najbliższego modelu wroga a nie dowolnego. Nawet jeśli wyciął przeciwnika w pień to w consolodacji może podunąć się do 3 cali i ruch musi zakończyć bliżej najbliższego modelu wroga. Ruch ten nie musi być w linni prostej do modelu wroga. Wystarczy że model zakończy ruch o przynajmniej 1 mm bliżej. Można przesunąć się nawet o 3 cale a zbliżyć się tylko 1 mm i jest to legalne. Można nawet minąć model wroga i zajść go z "z drugiej strony" ale stanąć bliżej  i jest to legalne.

3. Jak działają Pistolety w walce wręcz?


A model can fire a Pistol even if there are
enemy units within 1" of its own unit, but
it must target the closest enemy unit. In
such circumstances, the model can shoot
its Pistol even if other friendly units are
within 1" of the same enemy unit.
Each time a model equipped with both a
Pistol and another type of ranged weapon
(e.g. a Pistol and a Rapid Fire weapon)
shoots, it can either shoot with its
Pistol(s) or with all of its other weapons.
Choose which it will fire (Pistols or non-
Pistols) before making hit rolls.

normalnie nie możesz w ogóle strzelać jeśli jesteś na cal od wroga.



3. Na początek losuje/wybiera się traita Warlordowi?

If your Warlord is a CHARACTER, it can use a Warlord Trait – a
preferred tactic or personal ability that marks them out amongst
their peers. Immediately before either player starts to deploy their
army, you can roll on the Warlord Trait table here to determine what
Warlord Trait your Warlord has. Alternatively, choose the trait that
most suits your Warlord’s temperament or style of war.

tak, przed deploymentem losujesz/wybierasz traita.

4. Czy jak armie mamy ustawione punktowo (np. 1000), to czy liczy się różnicę w Power (gdzieś mi przemknęło, że są dodatkowe Command Pointy dla słabszego)?

w matched play (na klasyczne punkty) nie porównujesz Power level. W któryms innym trybie jest jakieś porównanie ale kogo inne tryby obchodzą...

5. Objectives - aby kontrolować nie trzeba stykać się podstawką, a mieć najwięcej modeli w 3 calach odległości?

Póki co tak.


A propos ostatniego to gracie z Erratami?
ja staram się tak.


Aha, jeszcze czy można strzelać przez swoje jednostki? Bo rozumiem, że inne modele z aktualnie strzelającego squadu nie przeszkadzają, ale jak na linii strzału np. twoich Space marinów jest twój oddział Gwardzistów? Podobnie wrogie jednostki zasłaniają? A jak jest z dużymi modelami np. te mega czołgi Gwardzistów zasłaniają?


Jak model widzi wroga "dowolną częścią" i ma go w zasięgu to strzelać może. Ozdobników w postaci sztandarów, włosów i samych karabinów nie uznajemy za część modelu. W 8 edycji rzadko dostajesz cover. Czołg zazwyczaj musi być cały w ruinie aby otrzymać cover.


"- No przecież do tego służą reguły, rozumiesz? Żebyś się dobrze zastanowił, zanim je złamiesz."
  Lu-tze

Offline

#19 2017-09-10 19:45:11

 Norbert

MOD

Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-02-25
Posty: 698
Punktów :   

Re: Warhammer 40,000 - 8 edycja (zasady, pytania, przemyślenia)

I druga ważna uwaga Pile in/cosolidacja.


czasami gdy na środku pola bitwy zebrało się kilka jednostek z dużą liczebnością może dojść do sytuacji że dany enty model z Twojego blooba ma za najbliższy model z oddziału z którym nie jest związany walką. Jeśli w takiej sytuacji decydujesz się na pile in to ruch musisz zakończyć właśnie bliżej tego modelu z innego odziału. Tak, można kogoś tak związać dodatkowo walką.

Tylko trzeba pamiętać, że nie jest to szarża. Ważne jest to dla oddziałów które w tej turze szarżowały, ponieważ wszystkie hity muszą wyprowadzić w oddziały które deklarowały za cel swojej szarży. Nie mogą bić kogoś kogo nie deklarowali a złapali w walkę przypadkiem.

W tej edycjii najwięcej taktycznego kombinowania jest w własnie w walce wręcz. kto pierwszy szarżuje, deklaracji szarż, pile inach i consolidacjach.  Warto też pamiętać, że w tej edecji możesz deklarować za cel szarży kilka oddziałów. Czasami warto może być zadeklarować dodatkowy oddział którego nawet nie planujemy bić, bo nawet w trakcie ruchu szarży musisz trzymać się na ponad cal od modeli wroga których nie deklarowałeś za cel. Co przy większym zagęszczeniu oddziałów może zmuszać do szarżowania po łuku aby cały czas trzymać się na cal od wroga. Wydłuża to trasę szarży i liczbę oczek które trzeba wyturlać.


"- No przecież do tego służą reguły, rozumiesz? Żebyś się dobrze zastanowił, zanim je złamiesz."
  Lu-tze

Offline

#20 2017-09-10 19:53:34

 Norbert

MOD

Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-02-25
Posty: 698
Punktów :   

Re: Warhammer 40,000 - 8 edycja (zasady, pytania, przemyślenia)

Ogmios napisał:

2b. ...rozpatruje się ataki w tej samej turze (np. obrońcy)/jednostki są związane walką od następnej tury(obrońca w swoim ruchu może tylko Fall Back lub stać); czy jest Overwatch.

Nie dopisałem.


Wróg jest związany walką od tego momentu gdy się zbliżyłeś na cal. Więc już w tej samej turze jeśli ten oddział nic jeszcze nie zrobił w obecnym Fight phase to może się jeszcze bić.


"- No przecież do tego służą reguły, rozumiesz? Żebyś się dobrze zastanowił, zanim je złamiesz."
  Lu-tze

Offline

#21 2017-09-11 22:08:05

Modron

Członek Zarządu

Zarejestrowany: 2013-03-18
Posty: 434
Punktów :   

Re: Warhammer 40,000 - 8 edycja (zasady, pytania, przemyślenia)

Czy overwatch można wykonać przeciwko charakterowi jeśli inna wroga jednostka jest w bliższej odległości?
W zasadach jest napisane, że nie można strzelać w charakter jeśli bliżej są inne jednostki wroga w fazie strzelania, ale nie jestem pewien czy ta zasada przenosi się na overwatch.

Offline

#22 2017-09-11 23:11:26

 Norbert

MOD

Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-02-25
Posty: 698
Punktów :   

Re: Warhammer 40,000 - 8 edycja (zasady, pytania, przemyślenia)

Modron napisał:

Czy overwatch można wykonać przeciwko charakterowi jeśli inna wroga jednostka jest w bliższej odległości?
W zasadach jest napisane, że nie można strzelać w charakter jeśli bliżej są inne jednostki wroga w fazie strzelania, ale nie jestem pewien czy ta zasada przenosi się na overwatch.

FAQ 1.1

Q: Can a unit fire Overwatch at a Character if, when it
declares its charge at them, there are other visible enemy models
that are closer?
A: Yes.


"- No przecież do tego służą reguły, rozumiesz? Żebyś się dobrze zastanowił, zanim je złamiesz."
  Lu-tze

Offline

#23 2017-09-11 23:14:02

 Norbert

MOD

Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-02-25
Posty: 698
Punktów :   

Re: Warhammer 40,000 - 8 edycja (zasady, pytania, przemyślenia)

BTW nie wiem czy dobrze pamiętam ale ktoś chyba o to pytał na turnieju.


DESIGNERS’ COMMENTARY:

Q: If a model cannot shoot at the closest visible enemy
unit for some reason (e.g. it is within 1" of one of
your units) but the next closest visible enemy unit is a
Character, can that model then target the character?
A: No.


"- No przecież do tego służą reguły, rozumiesz? Żebyś się dobrze zastanowił, zanim je złamiesz."
  Lu-tze

Offline

#24 2017-12-02 16:52:53

Modron

Członek Zarządu

Zarejestrowany: 2013-03-18
Posty: 434
Punktów :   

Re: Warhammer 40,000 - 8 edycja (zasady, pytania, przemyślenia)

Czy żeby zaliczyć objective 56 'Master the Warp' wystarczy tylko przejść psychic test?
Objective 56 wymaga żeby ileś czarów było 'manifested'. Tekst wszystkich czarów zaczyna się od: If manifested... dopiero potem jest wybraniu celu, obrażeń, itd.
Czyli można np. rzucić Smite, w powietrze, jeśli nie ma przeciwników w 18'' żeby zaliczyć ten objective?

Offline

#25 2017-12-02 20:13:08

 Ciasteczkowy

Członek Komisji

Skąd: Stary Świat
Zarejestrowany: 2013-02-28
Posty: 990
Punktów :   

Re: Warhammer 40,000 - 8 edycja (zasady, pytania, przemyślenia)

A w opisie czaru jest, że możesz go rzucać w powietrze czy są podane konkretne warunki do spełnienia by mógł zostać rzucony? ;>


http://www.nodiatis.com/pub/11.jpg

Offline

#26 2017-12-02 21:25:08

Modron

Członek Zarządu

Zarejestrowany: 2013-03-18
Posty: 434
Punktów :   

Re: Warhammer 40,000 - 8 edycja (zasady, pytania, przemyślenia)

Pełen tekst jest taki:

Smite has a warpcharge value of 5. If manifested, the closest visible enemy unit within 18" of the psykr suffers D3 mortal wounds (pg181). If the result of the Psychic test was more than 10, the target suffers D6 mortal wounds instead.

Czyli jedynym warunkiem wydaje się być przejście psychic testu.

Offline

#27 2017-12-04 21:55:40

 Knykieć

Członek

Call me!
Skąd: Targówka
Zarejestrowany: 2013-03-02
Posty: 608
Punktów :   

Re: Warhammer 40,000 - 8 edycja (zasady, pytania, przemyślenia)

Nie widzę przeszkód, żebyś mógł rzucić w powietrze


http://i0.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/001/117/619/eb2.gif

Offline

#28 2018-03-04 12:06:51

 Knykieć

Członek

Call me!
Skąd: Targówka
Zarejestrowany: 2013-03-02
Posty: 608
Punktów :   

Re: Warhammer 40,000 - 8 edycja (zasady, pytania, przemyślenia)

Hej, ostatnio na turnieju problem czy wykorzystując Auspex Scan można targetować characterów jeżeli w bliżej znajduje się inna jednostka?

Spoiler:

Use this Stratagem immediately after your opponent sets up
a unit that is arriving on the battlefield as reinforcements
within 12" of one of your DARK ANGELS INFANTRY units.
Your unit can immediately shoot at that enemy unit as if it
were your Shooting phase, but you must subtract 1 from all
the resulting hit rolls.

Po przekopaniu się przez internet, odnalazłem wpis, który w zasadzie wyjaśnił moją sprawę. To znaczy: w shooting phase nie można targetować bohaterów, chyba, że są najbliższą jednostką, lub mają więcej niż 10W, co więcej w sekwencji strzelania mamy:
a) Choose unit to shoot with
b) Choose targets
c) Choose Range weapon
itd.

Ze względu na to, co jest napisane w tym stratagemie, punkt a i b mamy już zdefiniowany, więc nawet jeżeli w shooting phase nie możemy wybrać na cel charactera, to w takiej możemy spokojnie wystrzelić serię w bohatera, który właśnie pojawił się na polu bitwy. Jednak należy pamiętać, że podczas umieszczania unitów robi się to jeden po drugim, więc jeżeli najpierw rozstawimy terminatorów, to przeciwnik musi zdecydować czy używa stratagemu czy nie i dopiero w tedy przechodzimy do rozstawiania kolejny jednostek, lub rezygnujemy, ale w tedy już jest za późno i nie możemy wykorzystać tego stratagema.

Co więcej było jeszcze problem czy jeżeli przeciwnik użyje zdolności typu The Veil of Darkness, czy można strzelać w takie jednostki:

Spoiler:

Once per battle, at the end of any of your Movement
phases, the bearer can use the Veil of Darkness.
When they do, the bearer, and up to one friendly
<DYNASTY> INFANTRY unit within 3" of the bearer,
are removed from the battlefield. Then, set up the bearer
(and the second unit you chose, if any) anywhere on the
battlefield that is more than 9" from any enemy models
(the second unit must be set up wholly within 6" of
the bearer

W necie nie znalazłem na to odpowiedzi, która odwoływałaby się do zasad, więc postanowiłem przejrzeć jak są zdefiniowane inne możliwości pozwalające na wykonanie strzelania w jednostkę, która została usunięta z battlefielda i rozstawiona, inaczej niż przez "reinforcements".

Spoiler:

REINFORCEMENTS
Many units have the ability to be set up on the battlefield mid-turn, sometimes by using teleporters, grav chutes or other, more esoteric means. Typically, this happens at the end of the Movement phase, but it can also happen during other phases. Units that are set up in this manner cannot move or Advance further during the turn they arrive – their entire Movement phase is used in deploying to the battlefield – but they can otherwise act normally (shoot, charge, etc.) for the rest of their turn. Units that arrive as reinforcements count as having moved in their Movement phase for all rules purposes, such as shooting Heavy
weapons (pg 180). Any unit that has not arrived on the battlefield by the end of the battle counts as having been destroyed.

Spoiler:

Early warning override - Tau (index xenos 2)
If an enemy unit is set up within 12" of a model equipped with an early warning override as the result of an ability that
allows them to arrive mid-battle (i.e. teleporting to the battlefield), the model may immediately shoot at that unit as if it
were your Shooting phase.

I tylko to udało mi się odszukać, czy ktoś coś może więcej na to powiedzieć?


http://i0.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/001/117/619/eb2.gif

Offline

#29 2018-03-04 16:17:15

Kuguar

Przechodzień

Zarejestrowany: 2017-08-25
Posty: 66
Punktów :   

Re: Warhammer 40,000 - 8 edycja (zasady, pytania, przemyślenia)

Knykieć napisał:

Hej, ostatnio na turnieju problem czy wykorzystując Auspex Scan można targetować characterów jeżeli w bliżej znajduje się inna jednostka?

Spoiler:

Use this Stratagem immediately after your opponent sets up
a unit that is arriving on the battlefield as reinforcements
within 12" of one of your DARK ANGELS INFANTRY units.
Your unit can immediately shoot at that enemy unit as if it
were your Shooting phase, but you must subtract 1 from all
the resulting hit rolls.

Po przekopaniu się przez internet, odnalazłem wpis, który w zasadzie wyjaśnił moją sprawę. To znaczy: w shooting phase nie można targetować bohaterów, chyba, że są najbliższą jednostką, lub mają więcej niż 10W, co więcej w sekwencji strzelania mamy:
a) Choose unit to shoot with
b) Choose targets
c) Choose Range weapon
itd.

Ze względu na to, co jest napisane w tym stratagemie, punkt a i b mamy już zdefiniowany, więc nawet jeżeli w shooting phase nie możemy wybrać na cel charactera, to w takiej możemy spokojnie wystrzelić serię w bohatera, który właśnie pojawił się na polu bitwy. Jednak należy pamiętać, że podczas umieszczania unitów robi się to jeden po drugim, więc jeżeli najpierw rozstawimy terminatorów, to przeciwnik musi zdecydować czy używa stratagemu czy nie i dopiero w tedy przechodzimy do rozstawiania kolejny jednostek, lub rezygnujemy, ale w tedy już jest za późno i nie możemy wykorzystać tego stratagema.

Co więcej było jeszcze problem czy jeżeli przeciwnik użyje zdolności typu The Veil of Darkness, czy można strzelać w takie jednostki:

Spoiler:

Once per battle, at the end of any of your Movement
phases, the bearer can use the Veil of Darkness.
When they do, the bearer, and up to one friendly
<DYNASTY> INFANTRY unit within 3" of the bearer,
are removed from the battlefield. Then, set up the bearer
(and the second unit you chose, if any) anywhere on the
battlefield that is more than 9" from any enemy models
(the second unit must be set up wholly within 6" of
the bearer

W necie nie znalazłem na to odpowiedzi, która odwoływałaby się do zasad, więc postanowiłem przejrzeć jak są zdefiniowane inne możliwości pozwalające na wykonanie strzelania w jednostkę, która została usunięta z battlefielda i rozstawiona, inaczej niż przez "reinforcements".

Spoiler:

REINFORCEMENTS
Many units have the ability to be set up on the battlefield mid-turn, sometimes by using teleporters, grav chutes or other, more esoteric means. Typically, this happens at the end of the Movement phase, but it can also happen during other phases. Units that are set up in this manner cannot move or Advance further during the turn they arrive – their entire Movement phase is used in deploying to the battlefield – but they can otherwise act normally (shoot, charge, etc.) for the rest of their turn. Units that arrive as reinforcements count as having moved in their Movement phase for all rules purposes, such as shooting Heavy
weapons (pg 180). Any unit that has not arrived on the battlefield by the end of the battle counts as having been destroyed.

Spoiler:

Early warning override - Tau (index xenos 2)
If an enemy unit is set up within 12" of a model equipped with an early warning override as the result of an ability that
allows them to arrive mid-battle (i.e. teleporting to the battlefield), the model may immediately shoot at that unit as if it
were your Shooting phase.

I tylko to udało mi się odszukać, czy ktoś coś może więcej na to powiedzieć?

Moim zdaniem namważniwjsze jest "removed from the battlefield" z zasad The Veil of Darkness. Skoro opuszczają pole gry to potem na nie wracają i podchodzi to pod definicję REINFORCEMENTS.

Offline

#30 2018-03-04 22:57:07

Modron

Członek Zarządu

Zarejestrowany: 2013-03-18
Posty: 434
Punktów :   

Re: Warhammer 40,000 - 8 edycja (zasady, pytania, przemyślenia)

Zgadzam się z Kuguarem, umiejętność tą należy traktować jako reinforcement. Niestety na turnieju was oszukałem, bo myślałem że reinforcements dzieje się tylko dla jednostek, które zostały umieszczone deep strakie podczas fazy deploymentu.

Tylko nie zgodzę się Knykciu z tym co tutaj napisałeś (chyba że coś źle zrozumiałem):

Jednak należy pamiętać, że podczas umieszczania unitów robi się to jeden po drugim, więc jeżeli najpierw rozstawimy terminatorów, to przeciwnik musi zdecydować czy używa stratagemu czy nie i dopiero w tedy przechodzimy do rozstawiania kolejny jednostek, lub rezygnujemy, ale w tedy już jest za późno i nie możemy wykorzystać tego stratagema.

Stratagem mówi, że możesz go użyć natychmiast po tym jak przeciwnik wystawił jednostkę z rezerw. Nie ważne która to będzie w kolejności jednostka.

Offline

  • Index
  •  » Gry Bitewne
  •  » Warhammer 40,000 - 8 edycja (zasady, pytania, przemyślenia)

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.minecraftreal.pun.pl www.gumed.pun.pl www.byledoprzerwy.pun.pl www.plemieduchow.pun.pl www.wychfiz1.pun.pl