MGF

Forum Mińskiej Gildii Fantastyki


#61 2017-02-17 16:04:20

 Ciasteczkowy

Członek Komisji

Skąd: Stary Świat
Zarejestrowany: 2013-02-28
Posty: 990
Punktów :   

Re: Mordheim

Teoretycznie jest to maksimum jakie można wydzielić na stół o wymiarach 42x72 cale. Co do grania parami  hmm to nie mam przekonania. Podejrzewam, że przy tej ilości graczy (Łał!) sojusze na planszy będą zmieniały się z rundy na rundę, w zależności kogo łatwiej/korzystnniej będzie się atakować w danym momencie


http://www.nodiatis.com/pub/11.jpg

Offline

#62 2017-02-17 16:09:51

 Ciasteczkowy

Członek Komisji

Skąd: Stary Świat
Zarejestrowany: 2013-02-28
Posty: 990
Punktów :   

Re: Mordheim

Okej Drużyna, spotykamy się dzisiaj o 20-tej u Tomka


http://www.nodiatis.com/pub/11.jpg

Offline

#63 2017-02-18 20:18:19

 Pan Tod

Niszczyciel Światów

Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-02-22
Posty: 252
Punktów :   

Re: Mordheim

Panowie mam pytanko, czy Zabójca trolli może nosić hełm??
W opisie jest napisane że nie może używać broni strzeleckiej i zbroi.


Mam plan tak szczwany, że można mu doczepić ogon i powiedzieć, że to lis.
=
=
Pokoju, wolności i mniej tych grubych sukinsynów zbierających całą śmietankę

Offline

#64 2017-02-19 15:43:49

 Mikołaj

Wsparcie

Skąd: Mińsk Mazowiecki
Zarejestrowany: 2013-10-29
Posty: 192
Punktów :   

Re: Mordheim

Pan Tod napisał:

Panowie mam pytanko, czy Zabójca trolli może nosić hełm??
W opisie jest napisane że nie może używać broni strzeleckiej i zbroi.

Że co? Krasnolud honorowo szukający śmierci będzie hełm nosił?!?
A tak bardziej na poważnie to wydaje mi się, że w opisie chodzi o całą sekcję PANCERZ a nie stricte ZBROJA, tak więc raczej nie da rady. Ale to moja funowska interpretacja zapisów uwzględniająca fluf... A poza tym to jest sens wydawać 10zk tylko po to, żeby mieć wątpliwą ochronę przed ogłuszeniem?!?

Chciałem jeszcze nawiązać do ostatniej rozgrywki w zacnym, dość sporym gronie... W trakcie niniejszej "starłem się" z Królem Areny (Gladiatorzy) wyposażonym w dwa łańcuchy bojowe. Walka wręcz była przeprowadzona "na odległość", bez kontaktu pomiędzy podstawkami przeciwników. W tym momencie wynika pewna niejasność co do użycia tego uzbrojenia, która nie dawała mi spokoju.
W tabeli łańcuch jest opisany jako broń do walki wręcz, jednak w swoich statystykach posiada on zasięg maksymalny, co charakteryzuje broń strzelecką ("Każdy typ broni strzeleckiej ma zasięg maksymalny[...]").
Uważam, że w takim przypadku statystyk dotyczących zasięgu należy używać tej broni w trakcie strzelania z zastąpieniem trafień krytycznych przez zasadę OPLĄTANIE (jeden "strzał" z łańcucha z wykorzystaniem zdolności strzeleckich i wszystkich modyfikatorów); natomiast walkę wręcz należy przeprowadzić zgodnie ze standardową procedurą (szarża -> walka wręcz), zwłaszcza, że w samej definicji jest napisane: "Modele, których podstawki DOTYKAJĄ SIĘ, są związane walką. Do takiej sytuacji może dojść jedynie, kiedy wojownik zaszarżował swojego wroga[...]" (dwa ataki ze statystyk + jeden za walkę dwoma łańcuchami, zdolności walki wręcz + wszystkie modyfikatory).
Uprzejmie proszę o rozważenie i podanie własnych przemyśleń


Sickness, disease, plague and pox, suffering and the slow, living rot. Such wondrous gifts does Nurgle seek to bestow upon the unworthy human cattle of the Imperium. We are merely the vectors by which his virulent beneficence may be spread to the undeserving masses.
- Urgloth Rotheart, Plague Champion of the Death Guard

Offline

#65 2017-02-19 16:15:54

QQdyl

Członek

Zarejestrowany: 2013-02-26
Posty: 655
Punktów :   14 

Re: Mordheim

Pytane o interpertace zasad padło juz wczesniej ponadto tuż przed rozgrywką rownież i są tu kwestje do roztrzygnięcia jak kara za zasieg maksymalny czy siła broni dystansowej z ochota ustalił bym wersję ostateczna przed kolejnym meczem


http://www.nodiatis.com/pub/14.jpg

Offline

#66 2017-02-19 20:29:03

Modron

Członek Zarządu

Zarejestrowany: 2013-03-18
Posty: 434
Punktów :   

Re: Mordheim

Jak skończyła się bitwa po mojej kapitulacji?
Kiedy kolejny mecz?

Offline

#67 2017-02-20 04:22:55

 Ciasteczkowy

Członek Komisji

Skąd: Stary Świat
Zarejestrowany: 2013-02-28
Posty: 990
Punktów :   

Re: Mordheim

QQdyl napisał:

Pytane o interpertace zasad padło juz wczesniej ponadto tuż przed rozgrywką rownież i są tu kwestje do roztrzygnięcia jak kara za zasieg maksymalny czy siła broni dystansowej z ochota ustalił bym wersję ostateczna przed kolejnym meczem

Bartek, a o co chodzi z tą karą za zasięg maksymalny i siłą broni bo chyba nie jestem w temacie?

Maciek - wygrał sojusz krasi z nieumarłymi


http://www.nodiatis.com/pub/11.jpg

Offline

#68 2017-02-20 09:42:12

 Petrodon

Członek

Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-02-24
Posty: 619
Punktów :   

Re: Mordheim

Modron napisał:

Jak skończyła się bitwa po mojej kapitulacji?
Kiedy kolejny mecz?

Drużynowo zajęliśmy drugie miejsce. Kislev i gladiatorzy uciekli. Niemniej przy tym wątpliwym sukcesie miałem mnóstwo pecha. Dwóch bohaterów zginęło na śmierć i odrodziło się jako zombiaki w armii nieumarłych.

Pozdrawiam


http://images77.fotosik.pl/219/bb2f81855b7f099dgen.jpg

Offline

#69 2017-02-20 10:25:12

 Ciasteczkowy

Członek Komisji

Skąd: Stary Świat
Zarejestrowany: 2013-02-28
Posty: 990
Punktów :   

Re: Mordheim

Aż dwóch? Nie gadaj, że ten którego usiekłem też


http://www.nodiatis.com/pub/11.jpg

Offline

#70 2017-02-20 13:47:46

 Petrodon

Członek

Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-02-24
Posty: 619
Punktów :   

Re: Mordheim

Ciasteczkowy napisał:

Aż dwóch? Nie gadaj, że ten którego usiekłem też

Chyba ten od Karola.

Pan Tod napisał:

Panowie mam pytanko, czy Zabójca trolli może nosić hełm??
W opisie jest napisane że nie może używać broni strzeleckiej i zbroi.

W podręczniku jest rozdział zbroja. W ramach tego rozdziału są lekkie pancerze, ciężkie pancerze tarcze i hełmy i jeszcze kilka innych.
Wg mnie jest to jasne hełm jest zbroją w rozumieniu podręcznika. Magowie też nie mogą używać zbroi.

Mikołaj napisał:

Chciałem jeszcze nawiązać do ostatniej rozgrywki w zacnym, dość sporym gronie... W trakcie niniejszej "starłem się" z Królem Areny (Gladiatorzy) wyposażonym w dwa łańcuchy bojowe.....

W rozdziale dotyczącym strzelania w opisie zatytułowanym Zasięg jest napisane: "każdy typ broni strzeleckiej ma zasięg maksymalny" No i ten zasięg maksymalny jest podany przy każdej broni strzeleckiej. Broń strzelecka korzysta z US.

Bronie do walki wręcz mają zasięg. Praktycznie wszystkie mają wpisane Zasięg: walka wręcz. Rzeczone łańcuchy mają Zasięg: 4". Zasięg nie zasięg maksymalny. Nie widzę podstaw dla których gladiator z łańcuchami miałby atakować używając US. Walcząc jakby nie było bronią do walki wręcz i tak opisaną w podręczniku.

Oszczepy mają podobnie 8" zasięg *". Dodatkowo mają zasadę broń rzucana. Ale patrząc po innych broniach z zasadą broń rzucana są one wymienione wśród broni z zasięgiem maksymalnym. Co prowadzi do wniosku, że oszczepami się trafia używając WS. Co jest dość bzdurne.

Dlatego proponuję przyjąć, że jak coś ma w opisie Zasięg i broń rzucana to używamy US. Jak jest tylko Zasięg to używamy WS.

Reszta jest prosta.
Rzut na trafienie 6 = oplątanie i traktowany jako ogłuszony w tej fazie (czyli dopiero po rzutach na zranienie). W ospie łańcucha jest napisane, ze można wykonać test na zranienie po oplątaniu.
Rzut na zranienie 6 = krytyk niezależne od oplątania.
Oplątanie jest powiązane z rzutem na trafienie nie na zranienie.

Jak został oplątany przez 6 na trafieniu to może wykonać test inicjatywy aby się rozplatać i przestać być traktowany jako ogłuszony. Uważam że ogłuszone w normalny sposób postacie nie magą się rozplątać, dopiero znokautowany może spróbować.


Moja propozycja zebrania tego do kupy.

Gladiator walczący łańcuchami używa WS. Łańcuch ma zasięg 4". Czyli gladiator żeby zaatakować kogoś łańcuchem musi zadeklarować szarżę do której dodatkowo ma 4" bonusu z zasięgu łańcucha. Robi się pseudo zwarcie na odległość, gdyż bohater może zaszarżować 8" i staje przed wrogiem o 4", czyli może szarżować maksymalnie o 12" oddalonych od siebie. W pierwszej turze gdy gladiator zatrzyma się te 4 cale  od wroga to gladiator bije sam, przeciwnik nie oddaje chyba że też ma łańcuchy. W swojej turze przeciwnik dochodzi do gladiatora i walka odbywa się na zasadach zgodnych z inicjatywą. Jeśli nie dojdzie (krasnolud, oplątanie) to gladiator dochodzi do podstawki w swojej turze walki wręcz.

Przykład
Gladiator do wroga jest oddalony o 8" gladiator deklaruje szarżę dobiega do podstawki (walka odbywa się normalnie)
Gladiator do wroga jest oddalony o 12" gladiator deklaruje szarżę. Staje 4 cale przed wrogiem 4 cale zapewnia zasięg łańcucha. Gladiator bije sam w tej turze. Przeciwnik może się podsunąć do podstawki w następnej turze.
Gladiator do wroga jest oddalony o 13" gladiator deklaruje szarżę. Szarżą spalona

Jak ktoś zostanie oplątany łańcuchami (po 6 na trafienie) potem zraniony i zejdzie do zera, a następnie ogłuszony to najpierw musi stać się znokautowany, żeby móc się rozplątać.

Wracając do tego co się wydarzyło. To bicie wampirzycy z budynku było mocno przekombinowane. Moim zdaniem, żeby użyć WS trzeba zadeklarować szarżę. Bo tak można stać w miejscu i naparzać różne postacie. Ogłuszyć bohatera A. W następnej turze ogłuszyć bohatera B. Mając jeszcze ogłuszonego bohatera A.


Jeszcze mam pytanie. O przejęte przez nieumarłych strzały myśliwego. W myśl reguł przedstawionych przy czarze. Powstały zombi może używać uzbrojenia i pancerza. Nie może używać innego wyposażenia  lub zdolności. Strzały myśliwego są wykupione z ekwipunku bohaterów wobec czego raczej zombi elfy nie mogą ich używać.


http://images77.fotosik.pl/219/bb2f81855b7f099dgen.jpg

Offline

#71 2017-02-20 19:20:18

QQdyl

Członek

Zarejestrowany: 2013-02-26
Posty: 655
Punktów :   14 

Re: Mordheim

Mi pasuje taka interpretacja


http://www.nodiatis.com/pub/14.jpg

Offline

#72 2017-02-20 22:20:24

 Mikołaj

Wsparcie

Skąd: Mińsk Mazowiecki
Zarejestrowany: 2013-10-29
Posty: 192
Punktów :   

Re: Mordheim

Przykład do rozwiązania... Gladiator szarżuje na przeciwnika, za którego plecami stoi kolejny przeciwnik (obie figurki znajdują się w 12"). Zgodnie z wcześniejszą sugestią, obie figurki zostają w ten sposób uwiązane w walkę wręcz (pomimo braku kontaktu podstawek), obie nie mogą oddać ciosów (bo nie stykają się podstawkami z atakującym) i nie można do nich strzelać (bo są w walce wręcz). A jeżeli obie zostały powalone za pomocą łańcuchów, to w kolejnej turze nie mogą się odczołgać o 2" (bo są uwiązane walką wręcz)... Mogę się mylić ale wprowadzenie takich rozwiązań rozwala sporo jasno sprecyzowanych zasad...

EDIT - wpadł mi do głowy kolejny uber-hardcore: Król Areny robi wpad do pomieszczenia, w którym znajdują się 4 wrogie figsy. Jaka jest szansa, że któryś z przeciwników przeżyje pierwsze uderzenie?!?

W tej dyskusji chciałbym zwrócić uwagę na słowa/sformułowania kluczowe:
- walka wręcz: modele stykają się podstawkami po ruchu szarży (żadna broń do walki wręcz nie zwalnia z tej podstawowej zasady),
- zasięg: żadna z broni do walki wręcz (nawet włócznie, halabardy czy trójzęby) nie ma w profilu określonego w calach zasięgu, niemniej jednak można niektórymi rodzajami broni strzeleckich walczyć w zwarciu (np. pistolet jako dodatkowa broń do walki wręcz),
- "Łańcuch bojowy jest często używany do oplątania przeciwnika z dystansu[...]" co ewidentnie sugeruje broń zasięgową/strzelecką.
Sądzę, że dobrym przykładem zastosowania łańcuchów bojowych "na odległość" może być użycie sieci (ekwipunek bohatera) - w fazie strzeleckiej, wykorzystanie US, co do braku modyfikatorów za ruch bym jeszcze polemizował, bo uważam, że sieć zarzuca się na jakiś obszar a łańcuchem trzeba trafić w określone miejsce...

A przekształcenie poległych bohaterów w zombiaki... Po głębszym zastanowieniu przyznaję rację - w końcu do zombie i tylko zdolności zombie go definiują. Oba elfy-zombie tracą umiejki Szybki Strzał i Snajper oraz nie mogą korzystać ze Strzał Myśliwego. Niemniej jednak wyposażenie pozostaje w bandzie i mogę je rozdysponować wedle uznania

Ostatnio edytowany przez Mikołaj (2017-02-20 23:30:33)


Sickness, disease, plague and pox, suffering and the slow, living rot. Such wondrous gifts does Nurgle seek to bestow upon the unworthy human cattle of the Imperium. We are merely the vectors by which his virulent beneficence may be spread to the undeserving masses.
- Urgloth Rotheart, Plague Champion of the Death Guard

Offline

#73 2017-02-20 23:45:44

 Norbert

MOD

Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-02-25
Posty: 698
Punktów :   

Re: Mordheim

Nie możecie uznać że łańcuch ma oba profile? dystans na 4 i walka podstawka w podstawkę? i to atakujący wybiera co robi? tylko przy rzucie bez względu na wynik gladiator "gubi" na czas tego starcia jeden łańcuch?


"- No przecież do tego służą reguły, rozumiesz? Żebyś się dobrze zastanowił, zanim je złamiesz."
  Lu-tze

Offline

#74 2017-02-21 08:12:38

QQdyl

Członek

Zarejestrowany: 2013-02-26
Posty: 655
Punktów :   14 

Re: Mordheim

Mając na uwadze ogrom wątpliwości i dojmujący strach przed tą straszliwą bronią dystansowa o zasięgu (4 cali) proponuje zwrócić się do najprostszego z rozwiązań. Potraktować łańcuchy bojowe jak bicze tylko na starych zasadach które w podręczniku brzmią

** Stalowy Bicz (steel whip)
Cena: 10 ZK
Dostępność: Powszechna (tylko Siostry Sigmara).
Zasięg: 4".
Siła: jak użytkownik.
Zasady specjalne
Nie do sparowania: Ciosy zadane tą bronią nie mogą zostać sparowane przy użyciu mieczy lub
puklerzy.
Zasięg: Siostra uzbrojona w Stalowy bicz może w fazie walki wręcz zaatakować przeciwnika
znajdującego się w odległości do 4" od niej. Może ona wykonać wszystkie swoje ataki, według
zwykłej procedury walki wręcz, ale przeciwnik nie może na nie odpowiedzieć. Jeśli Siostra jest
zaangażowana w walkę wręcz, to nie może użyć Bicza przeciw innym przeciwnikom, niż ci, z
którymi jest w bliskim kontakcie (styka się podstawkami).

pozostawiając zasadę oplątania w fazie trafienia i normalny rzut na obrażenia i tak docelowo ma mieć dwie "halabardy" tzn daw korbacze z +1 na stałe więc długo to nie potrwa.

Ostatnio edytowany przez QQdyl (2017-02-21 08:25:32)


http://www.nodiatis.com/pub/14.jpg

Offline

#75 2017-02-21 09:18:46

 Petrodon

Członek

Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-02-24
Posty: 619
Punktów :   

Re: Mordheim

Mikołaj,

Można szarżować tylko przeciwnika, do którego można poprowadzić linię prosta bez przeszkód.

Podany przykład z budynkiem jest ekstremalny ale może się zdarzyć szarża na wielu przeciwników. Natomiast nic mnie nie przekona, ze powinno się używać Us do walki łańcuchem.

Strona 326 Lista ekwipunku Gladiatorów łańcuch bojowy wymieniony jest jako broń do walk wręcz. Koniec dyskusji na temat US czy WS.

Jak dla mnie możemy stosować zasady z stalowego bicza.


Pozdro


http://images77.fotosik.pl/219/bb2f81855b7f099dgen.jpg

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.piotras359.pun.pl www.kochamypokemony.pun.pl www.psychologowie-umcs.pun.pl www.shinsengumi.pun.pl www.lgkm380.pun.pl