MGF

Forum Mińskiej Gildii Fantastyki


  • Index
  •  » Gry RPG
  •  » Wpływ gier komputerowych na sesje rpg

#1 2015-03-18 10:09:49

Poszukiwacz

Przechodzień

Zarejestrowany: 2015-02-23
Posty: 24
Punktów :   

Wpływ gier komputerowych na sesje rpg

Zetknąłem się na Polterze z teorią iż zapalonym graczom komputerowym jest o wiele trudniej grać w tradycyjne rpg. Że przyzwyczajeni do bycia "gwiazdą" dla której cała gra jest tylko tłem niezbyt potrafią i niezbyt chcą być "tylko" częścią drużyny. A to może prowadzić do spięć w drużynie, a nawet do jej rozpadu. Co o tym myślicie? Czy faktycznie ktoś zauważył taki efekt? Spotkaliście się z próbą "zawłaszczenia" sesji przez jednego gracza i czy można jako przyczynę podejrzewać, że dużo grywa on(ona?) na kompie? A może to tylko cześć wracającej raz po raz czarnej legendy komputerówek nie mająca nic wspólnego ze znaną wam rzeczywistością?

Ostatnio edytowany przez Poszukiwacz (2015-03-18 10:11:20)

Offline

 

#2 2015-03-18 15:18:44

 Ogmios

Przechodzień

Skąd: Mińsk Mazowiecki
Zarejestrowany: 2013-03-18
Posty: 1150
Punktów :   

Re: Wpływ gier komputerowych na sesje rpg

Nie zauważyłem,może za mało gram. Myślę, że już  bardziej bycie  jedynakiem daje opisany efekt zawłaszczania sesji. Natomiast mógłbym się zgodzić, że nałogowi komputerowcy miewają problemy z głębszym odgrywaniem postaci, mając przeważnie do czynienia z gotową papką hack'n'slash.

Offline

 

#3 2015-03-18 18:05:13

 MudkipPl

Członek

Call me!
Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-10-19
Posty: 435

Re: Wpływ gier komputerowych na sesje rpg

Spotkałem się z sytuacją gdy nałogowy gracz, dokładniej gracz League of Legends, miał problem ze wcielaniem się w postać. Poza tą sytuacją, nikt nie miał takich trudności, a nawet komputerowcy mieli łatwiej zrozumieć panujące zasady. Myślę, że tak jak napisał Ogmios- jedynacy- mogą mieć syndrom gwiazdy, co tłumaczy sposób wychowania. Jednak z obserwacji sesji prowadzonych przez innych członków gildii, albo znajomych z internetu, stwierdzam, że sesje często są zawłaszczane przez bardziej doświadczonych graczy lub dobrych kolegów Mistrzów Gry.


Wyobrażasz sobie co czuje człowiek po zjedzeniu parówki z bitą śmietaną, tuńczykiem, dżemem wiśniowym i smalcem? Do tego popitego mlekiem z colą i wódką... Wyobrażasz to sobie? To teraz wyobraź sobie, że po 5 minutach pierwszej rozmowy z moim prawdziwym ja czuje się tak 99,(9)% ludzi... I jak ja mam się z tym czuć?

Offline

 

#4 2015-03-18 19:10:48

 Sebeq

Członek

Skąd: Wołomin
Zarejestrowany: 2013-03-09
Posty: 108
Punktów :   

Re: Wpływ gier komputerowych na sesje rpg

ja patrzac na przegrane sesje dostrzegam jedno nikt kto np. gra pierwszy raz czy 3ci w wampira d&d itp nie jest gwiazda bo zwyczajnie nie zna gry swiata postaci itp. Mimo iz moze graz kluczowa postacia to i tak sie nie wybije przed szereg bo reszta mu nie pozwoli by zaprzepascil wszystko(zycia calej ekipy) co do postaci i ludzi starajacych sie wybic przed szereg to moge powiedziec, ze czesto robia to doswiadczeni gracze rpg, znudzeni postepowaniem lidera grupy, lub maja postac buntownika itp. wcale to nie ma nic do gier komputerowych... Jedyne co to gracz rpg czesto jesli chodzi o wlasne postacie robi nowe zyjace twory natomiast gracze komp. czesto sciagaja postacie umiejetnosci zachowania itp. z postaci wirtualnych....

Offline

 

#5 2015-03-19 20:31:34

 PEPER

Członek Zarządu

Skąd: Mińsk Mazowiecki
Zarejestrowany: 2013-02-26
Posty: 1134
Punktów :   

Re: Wpływ gier komputerowych na sesje rpg

W swojej karierze gracza i mistrza gry miałem mnóstwo okazji żeby zetknąć się z bardzo szeroką gamą ludzi grających w różne wersje RPG-ów. Chociaż nie miałem okazji spotkania opisanego przez ciebie rodzaju gracza uważam że taka ocena jest jeżeli nie błędna to co najmniej mocno przesadzona. Bo po pierwsze zgadzam się z Sebą. Znajomość zasad mechaniki oraz settingu w znacznym stopniu ułatwiają grę , co za tym idzie gracze lepiej znający daną grę radzą sobie bez problemów które spotykają graczy początkujących. Co morze dawać złudzenie dominacji niektórych postaci. Po drugie chyba najważniejsze to charakter każdego z nas decyduje o przebiegu sesji. Gracze pewni siebie i wygadani zawsze będą się wydawali dominować na tle osób bardziej skromnych i nieśmiałych.
Bez względu na to czy grają w cRPG-i czy nie.

Sama znajomość cRPG-ów moim zdaniem znacznie ułatwia odnalezienie się w klasycznych RPG-ach. Gry komputerowe przecież tak samo jak RPG-i są pełne zasad i reguł na których opiera się mechanika rozgrywki. Często i gęsto występuje jakiś rodzaj karty postaci. Postacie się rozwijają. Rozwiązują zagadki i zadania. Pokonują straszliwe potwory, potężnych magów i wojowników.

Jedynym mankamentem jaki widzę to grafika. W cRPG-ach zapewne piękna pełna rozmachu ale mocno ograniczająca świat rozmiarem i interakcją. Gdzie w porównaniu do klasycznego RPG-a jedyną barierą jest wyobraźnia.


https://6inchmove.files.wordpress.com/2010/03/chaos_space_marines_motivator_by_566chris.jpg

Offline

 

#6 2015-04-07 17:53:16

Poszukiwacz

Przechodzień

Zarejestrowany: 2015-02-23
Posty: 24
Punktów :   

Re: Wpływ gier komputerowych na sesje rpg

Grałem ostatnio w system autorski kolegi. System fantasy był nie najgorszy, ale sposób prowadzenia był dla mnie "komputerowy". BN byli dość (powiedzmy) płascy. Jakoś tacy bez życia, jak maszyny. Idziemy do A - on daje nam zadania, idziemy do B - leczy nas, idziemy do C - dostajemy wyposażenie. Niby robią to co trzeba, ale kiepsko tworzą świat. Kiepsko wiążą BG z tym światem. Wszystko sztywne i sztuczne.

Offline

 

#7 2015-04-07 19:06:14

 PEPER

Członek Zarządu

Skąd: Mińsk Mazowiecki
Zarejestrowany: 2013-02-26
Posty: 1134
Punktów :   

Re: Wpływ gier komputerowych na sesje rpg

Bo to jest już samo doświadczenie i inwencja MG czy mu się chce czy nie. Oklepany schemat ale za to nie ma problemów z prowadzeniem. A jak dalej prezentował się scenariusz. Też było tak schematycznie ?


https://6inchmove.files.wordpress.com/2010/03/chaos_space_marines_motivator_by_566chris.jpg

Offline

 

#8 2015-04-08 08:09:03

Poszukiwacz

Przechodzień

Zarejestrowany: 2015-02-23
Posty: 24
Punktów :   

Re: Wpływ gier komputerowych na sesje rpg

Po katastrofie statku poznawaliśmy nowy nieznany ląd. Poznawaliśmy nowe nieznane stworzenia. Było dość ciekawie.

Offline

 
  • Index
  •  » Gry RPG
  •  » Wpływ gier komputerowych na sesje rpg

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.pokemoon.pun.pl www.kino.pun.pl www.deathl2.pun.pl www.shinigamilegends.pun.pl www.witch.pun.pl