MGF

Forum Mińskiej Gildii Fantastyki


#1 2013-12-19 22:43:50

 Mikołaj

Wsparcie

Skąd: Mińsk Mazowiecki
Zarejestrowany: 2013-10-29
Posty: 192
Punktów :   

Wrzesień 1939

http://www.wrzesien1939.pl/
System jeszcze w bólach się rodzi ale modele do niego można od kilku tygodniu już nabywać (w kioskach, Empikach i innych Kolporterach).

Wielkimi plusami są:
- tematyka: Kampania Wrześniowa 1939 roku, walor historyczny jak również patriotyczny (można szkopom na legalu dokopać );
- modele: skala 1/72, bardzo dobrej jakości i (w większości) dość wiernie odwzorowane;
- skalowalność rozgrywki: niewielkie oddziały piechoty (kompanie) ze wsparciem pancernym (przeważnie w postaci plutonów) co nie wymaga nabywania wielu modeli (wystarczą za dwa komplety piechociarzy/kawalerzystów, 2-5 czołgów oraz kilka dział i można zacząć rozgrywkę).

Minusy:
- brak zestawów startowych: na poszczególne modele trzeba "cierpliwie" czekać 2-4 tygodnie;
- modele w kolekcji pojawiają się przemiennie (sprzęt polski, niemiecki, polski...);
- grube ramki technologiczne, które mogą sprawić sporo kłopotów początkującym modelarzom.

Ostatnio edytowany przez Mikołaj (2013-12-20 21:17:56)


Sickness, disease, plague and pox, suffering and the slow, living rot. Such wondrous gifts does Nurgle seek to bestow upon the unworthy human cattle of the Imperium. We are merely the vectors by which his virulent beneficence may be spread to the undeserving masses.
- Urgloth Rotheart, Plague Champion of the Death Guard

Offline

#2 2014-01-03 17:28:24

 Ciasteczkowy

Członek Komisji

Skąd: Stary Świat
Zarejestrowany: 2013-02-28
Posty: 990
Punktów :   

Re: Wrzesień 1939

noo, jakby był system na skalę 1:72 to by była fajna sprawa


http://www.nodiatis.com/pub/11.jpg

Offline

#3 2014-01-03 22:18:18

 Mikołaj

Wsparcie

Skąd: Mińsk Mazowiecki
Zarejestrowany: 2013-10-29
Posty: 192
Punktów :   

Re: Wrzesień 1939

Będzie fajna.
Mam już polski pancerny pluton zwiadu (5 x TKS) i zaczątek niemieckiego plutonu pancernego (3 x Panzer I).


Sickness, disease, plague and pox, suffering and the slow, living rot. Such wondrous gifts does Nurgle seek to bestow upon the unworthy human cattle of the Imperium. We are merely the vectors by which his virulent beneficence may be spread to the undeserving masses.
- Urgloth Rotheart, Plague Champion of the Death Guard

Offline

#4 2014-03-07 20:29:21

 Ciasteczkowy

Członek Komisji

Skąd: Stary Świat
Zarejestrowany: 2013-02-28
Posty: 990
Punktów :   

Re: Wrzesień 1939

a ja mam 1 TKS-a hehe


http://www.nodiatis.com/pub/11.jpg

Offline

#5 2014-03-08 21:20:30

 Mikołaj

Wsparcie

Skąd: Mińsk Mazowiecki
Zarejestrowany: 2013-10-29
Posty: 192
Punktów :   

Re: Wrzesień 1939

Ciasteczkowy napisał:

a ja mam 1 TKS-a hehe

To będziesz mógł pograć jak będziemy odtwarzali bitwy z okresu 15-30 września 1939


Sickness, disease, plague and pox, suffering and the slow, living rot. Such wondrous gifts does Nurgle seek to bestow upon the unworthy human cattle of the Imperium. We are merely the vectors by which his virulent beneficence may be spread to the undeserving masses.
- Urgloth Rotheart, Plague Champion of the Death Guard

Offline

#6 2017-02-06 12:32:59

 Mikołaj

Wsparcie

Skąd: Mińsk Mazowiecki
Zarejestrowany: 2013-10-29
Posty: 192
Punktów :   

Re: Wrzesień 1939

Trzy latka minęły i w końcu mamy zasady...
A dokładnie mówiąc: pięć zeszytów z zasadami (dziś, 6 lutego 2017 roku, miał premierę ostatni z tych zeszytów). Zasady miały być darmowe, dostępne on-line ale wyszło jak zawsze - trzeba zainwestować stówkę, żeby sobie pograć. Ja wiem, że wiele innych systemów jest znacznie droższa itd. itp. a karty i cała otoczka kosztują, niemniej jednak jak się deklarowało bezpłatność to można to było rozwiązać tańszym kosztem.
Na ostatniej (trzeciej) edycji mińskiego konkursu modelarskiego system objawił się w postaci stołu z elementami terenu (zniszczoną wioską) oraz możliwością testowego pogrania...
Co do samej rozgrywki, to mam mieszane odczucia.
Po pierwsze: gramy za pomocą kart aktywując poszczególne oddziały. Ilość kart/rozkazów jest ograniczona do ilości wystawionych oddziałów +1 (strona Polska) lub +2 karty (strona Niemiecka) - ma to oddać zdolność przekazywania rozkazów na ówczesnym polu walki (że niby Szkopki miały lepiej z uwagi na radio?!?). W ten sposób nie można niestety kierować podległymi siłami zgodnie z własnym planem taktycznym - np. nie mam karty NATARCIE, to mój oddział nie wykona tej akcji... Z drugiej strony jeżeli mamy odpowiednią kartę możemy przeciwdziałać/blokować przeciwnika podczas jego tury.
Po drugie: wykonywane rozkazy rozgrywamy "bitewniakowo", czyli miarka i "do boju". Zasięg ruchu/strzału zdefiniowano w oparciu o rodzaj oddziału (piechota, czołgi, artyleria) a do zasad dołączone są specjalne miarki dla strony polskiej oraz niemieckiej. Niby łatwiej ale...
Po trzecie: ruch/strzał wykonujemy oddziałem ale możliwe jest przypisanie różnych celów do poszczególnych podstawek (ten sam oddział może dokonać ostrzału kilku formacji wroga) co tu jest akurat jest "in plus", bo jak mamy rusznicę p-panc w plutonie to warto by było, żeby strzelała raczej do celów opancerzonych...
Po czwarte: kostkologia stosowana. Turlamy, turlamy, turlamy... Test tego, trafienie w tamto, uszkodzenie jeszcze innego. Sporo tabelek (bo każdy sprzęt ma inne staty) i modyfikatorów daje nam podstawy matematyki dla zaawansowanych.
Tak to w wielkim skrócie wygląda - jak połączenie Memoir'a 44 z Infinity i BoltAction. Każdy pasjonat tych tytułów znajdzie we Wrześniu 1939 coś niepokojąco znajomego


Sickness, disease, plague and pox, suffering and the slow, living rot. Such wondrous gifts does Nurgle seek to bestow upon the unworthy human cattle of the Imperium. We are merely the vectors by which his virulent beneficence may be spread to the undeserving masses.
- Urgloth Rotheart, Plague Champion of the Death Guard

Offline

#7 2017-02-06 14:23:21

 Ciasteczkowy

Członek Komisji

Skąd: Stary Świat
Zarejestrowany: 2013-02-28
Posty: 990
Punktów :   

Re: Wrzesień 1939

Nie podobie mnie się ta zasada z akcjami przypisanymi do kart, wręcz mnie odstrasza od tej gry. Jak mam armię to chcę nią grać zgodnie z własnym planem taktycznym, a nie losowym widzimisię pliku tekturek =.=

Co do strzelania w kilka celów to akurat faktycznie jest spoko, chociaż w Bolcie rusznicę czy snajpera i tak będziesz miał jako osobny oddział


http://www.nodiatis.com/pub/11.jpg

Offline

#8 2017-02-06 15:58:16

 Mikołaj

Wsparcie

Skąd: Mińsk Mazowiecki
Zarejestrowany: 2013-10-29
Posty: 192
Punktów :   

Re: Wrzesień 1939

Ciasteczkowy napisał:

Nie podobie mnie się ta zasada z akcjami przypisanymi do kart, wręcz mnie odstrasza od tej gry. Jak mam armię to chcę nią grać zgodnie z własnym planem taktycznym, a nie losowym widzimisię pliku tekturek =.=

Tosz o tym pisałem...

Ciasteczkowy napisał:

Co do strzelania w kilka celów to akurat faktycznie jest spoko, chociaż w Bolcie rusznicę czy snajpera i tak będziesz miał jako osobny oddział

W przypadku rusznic/bazook w Bolt'cie - to się zgadza. Niemniej jednak, w mechanice Września 1939, KAŻDA podstawka oddziału (a mogą ich być nawet i 4 na pluton) może "walić" w inny cel czego w Bolt'cie nie uświadczysz... Jest więc jakaś "wartość dodana".

Ostatnio edytowany przez Mikołaj (2017-02-06 15:58:52)


Sickness, disease, plague and pox, suffering and the slow, living rot. Such wondrous gifts does Nurgle seek to bestow upon the unworthy human cattle of the Imperium. We are merely the vectors by which his virulent beneficence may be spread to the undeserving masses.
- Urgloth Rotheart, Plague Champion of the Death Guard

Offline

#9 2017-02-08 10:23:10

 Norbert

MOD

Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-02-25
Posty: 698
Punktów :   

Re: Wrzesień 1939

Memoir 44 znudził mi się po 3 grach właśnie przez system losowych kart. Więc ja raczej odpadam.

A jak każda podstawka może strzelić osobno to się robi strasznie mnoga ilość rzutów na strzelanie. Wolę już jeden rzut za całość, może mniej realistycznie ale szybciej.


"- No przecież do tego służą reguły, rozumiesz? Żebyś się dobrze zastanowił, zanim je złamiesz."
  Lu-tze

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.big-craft.pun.pl www.forum-sebn.pun.pl www.poprykajmy.pun.pl www.supermetin2.pun.pl www.paranoidparade.pun.pl